O autorze
Rodzina i znajomi już nie byli w stanie słuchać moich wywodów o religii i pseudonaukach, dlatego założyłem bloga.

10 najlepszych ateistycznych utworów muzycznych. Racjonalizm, ateizm i krytyka religii w muzyce

Logo punkowego zespołu antyreligijnego Bad Religion.
Subiektywne zestawienie najciekawszych kawałków ateistycznych. Rock, pop, hip-hop, punk, metal i inne w służbie racjonalizmu i ateizmu oraz krytycznie o religii i idei Boga.

10. XTC – Dear God


Angielski muzyk Andy Partridge (ateista) z zespołu XTC, w piosence "Dear God" wyśpiewuje list do Boga. W gorzkim tekście wyrzuca mu m.in., że pozwala ludziom stworzonym na swój obraz głodować. Konkluzja Partridge'a jest prosta: "Nie mogę w ciebie wierzyć".

Utwór początkowo znalazł się na stronie B singla jako dodatek, ale miał tak pozytywne recenzje, że zespół postanowił włączyć go do amerykańskiego wydania swojej płyty "Skylarking". Inną wersję utworu "Dear God", którą mogą kojarzyć np. fani serialu Doktor House (którego notabene główny bohater jest także ateistą), jest ta wykonywana przez Sarah McLachlan.

9. Maria Peszek – Pan nie jest moim pasterzem


Maria Peszek powróciła ostatnio z głośnym albumem "Jezus Maria Peszek". Głośnym niestety głównie za sprawą depresji, o której artystka opowiadała w wywiadzie, a która przez wielu została wyśmiana.

Ateistyczne przesłanie piosenkarki na szczęście też zostało zauważone. M.in. w "Tygodniku Powszechnym" powiedziała: "Bóg przeszkadzał mi w wzięciu za siebie odpowiedzialności". Na wyznania wokalistki mocno zareagował redaktor naczelny Frondy.pl Tomasz Terlikowski mówiąc, że Maria Peszek przeniknięta jest satanizmem.


Sama piosenka, którą wybrałem, to ciekawa adaptacja (trawestacja?) Psalmu 23 z Biblii.

8. Bad Religion – God Song


Zespół Bad Religion, jak sama nazwa wskazuje, często zajmuje się krytyką religii zorganizowanej (ich logo to przekreślony jak na znaku drogowym krzyż – patrz zdjęcie tytułowe tego wpisu). Frontmen Bad Religon Greg Graffin nie określa się jednak jako ateista, a naturalista. Co ciekawe i nietypowe dla punkowca, Greg Graffin jest... doktorem biologii ewolucyjnej i wykłada na prestiżowym Uniwersytecie Kalifornijskim (UCLA). Zespół czynnie wspiera ateistyczną mniejszość w Stanach Zjednoczonych, m.in. zagrali koncert podczas Reason Rally, marszu ateistów, agnostyków i areligijnych.

Tekst piosenki "God Song" idealnie pokazuje spojrzenie na religię biologa ewolucyjnego. Greg Graffin śpiewa m.in, że "religia to tylko syntetyczny
drobiazg, niepotrzebny dla naszej rozwijającej się globalnej, kulturowej wydajności".

7. Hans Solo – Wierzyć feat. OFFreason


Przemysław Frencel, czyli poznański raper Hans, znany jest najszerzej ze swojego udziału w grupie Pięć Dwa Dębiec i takich kawałków jak kolaboracja "Jest nas wielu", która była wsparciem raperów z Poznania dla pomarańczowej rewolucji na Ukrainie. Hans występuje też w rockowym zespole Luxtorpeda z Robertem "Litzą" Friedrichem, znanym chociażby z zespołu Arka Noego.

Hans nagrał w zeszłym roku solowy album "8". Z niego właśnie pochodzi utwór, który polecam. Tekst nie jest raczej ateistyczny, ale racjonalistyczny. Refren utworu to proste przesłanie "Wierzyć, lecz nie w to w co wszyscy wierzą / W siebie, wtedy Ciebie nie zwyciężą", które najsilniej wybrzmiewa w końcówce utworu "Używać rozumu, by wyróznić się z tłumu / Do przodu pobiec a nie zostać w stadzie owiec / Być racjonalistom, fundamentlistom mówić idź stąd / Zrobić wszystko, aby fanatyzm zniknął".

W twórczości Hansa znajdziemy też inne wersy krytykujące religię zorganizowaną.

6. Tim Minchin – Good Book


Tim Minchin to australijski komik i muzyk, który zazwyczaj łączy te dwie funkcje. W swojej twórczości bardzo często w zabawny sposób porusza temat religii i sceptycyzmu. Nie boi się robić tego nawet w niezwykle kontrowersyjny sposób. Nie sposób zliczyć słów na "f" w jego piosence "Pope Song", która jest protestem przeciwko ukrywaniu przypadków pedofilii przez władze Kościoła katolickiego.

W "Good Book" śpiewa oczywiście o Biblii. Wciela się w osobę, która bez większej refleksji "łyka" jej treści i inteligentnie ośmiesza filozoficzną płytkość religijności wielu ludzi.

5. Vienio feat. Łona, Fokus – Różnice


Vienio, Łona i Fokus spotkali się przy tworzeniu tego utworu by zawalczyć z religijną nienawiścią, którą powoduje niepotrzebne spory. Najciekawsza dla mnie zwrotka to ta Fokusa (od 3:12), rapera z legendarnej Paktofoniki, rozsławionej wśród szerszej publiczności dzięki filmowi "Jesteś Bogiem".

Fokus brutalnie i prosto rozprawia się z wiarą: "Mamy dwudziesty pierwszy wiek, jestem poważny facet, / Mam trochę lat i już nie wierzę w zabobony raczej". Nie tylko w tym utworze raper odnosi się do religii. W "Nie da się" z jego solowej płyty "Prewersje" rapuje: "Boga nie ma, nikt go nigdy nie widział, / Co? Masowa schizofrenia? / Jesteśmy sami – logika jest nieubłagana, / Odkąd kręci się ziemia, zabijamy w imię pana, / A twoja wiara została wykorzystana, by zabić".

4. Slayer – Cult


Slayer to legendarna grupa thrash metalowa. W swojej twórczości wiele miejsca poświęcili na rozprawianie się z religią. Płyta, z której pochodzi wyżej umieszczony utwór "Cult" została wydana pod tytułem "Christ Illusion".

W refrenie słyszymy dobitne słowa: "Religia to nienawiść / Religia to strach / Religia to wojna / Religia to gwałt". Kontrowersyjne wydaje się korzystanie z symboli satanistycznych (w utworze słyszymy wykrzykiwaną liczbę Bestii – 666). Muzycy zaprzeczają jednak temu, że czczą Szatana, i mówią, że posługują się tą symboliką dla wzmocnienia przekazu. Gitarzysta Slayera Kerry King żartobliwie tłumaczył w wywiadzie, że wers "666" w utworze "Cult" miał brzmieć "Ateista", ale "nie pasuje to dobrze do piosenki i dzieciaki wolą wykrzykiwać na koncertach 666".

3. Porta – Confesiones


Porta to hiszpański raper Cristian Jiménez Bundo. Wypłynął dzięki YouTube'owi, gdy jego nagrany w dzieciństwie "Dragon Ball rap" osiągnął dziesiątki milionów wyświetleń. Dzięki temu udało mu się podpisać kontrakt z wytwórnią płytową Universal Records.

El Porta to nie tylko dziecinny rap, ale też poważne teksty o poważnych problemach. W "Confesiones" używając dosadnych słów, rapuje o pedofilii w Kościele i "kłamstwie religii".

2. Marilyn Manson – Godeatgod


Marilyn Manson zaczął się odwracać od religii, gdy... rodzice posłali go do katolickiej szkoły. Kontrowersyjny artysta często wplata symbole i motywy religijne i satanistyczne. Płyta z której pochodzi wybrany przeze mnie utwór jest zatytułowana "Holy Wood (In the Shadow of the Valley of Death)" i korzysta z fragmentu, jak widać inspirującego dla ateistów, Psalmu 23. Mroczna stylistyka nie oznacza oczywiście, że Marilyn Manson czci Szatana, m.in. w wywiadzie telewizyjnym z Adamem Corollą przyznał, że nie wierzy "ani w jednego, ani w drugiego".

Zobacz też: Moda przemija, muzyka pozostaje. Kim jest dziś Marilyn Manson?

W "Godeatgod" podobnie jak w wyżej wymienionym utworze XTC, Marilyn Manson zwraca się bezpośrednio do Boga. Tutaj jednak tekst jest bardziej poetycki a Manson nie podaje nam nic na tacy (zobaczcie tekst "Godeatgod" Marilyna Mansona" z tłumaczeniem). Najmocniej wybrzmiewa wers: "Drogi Boże, wiedz, że gdybyś żył, zabilibyśmy cię".

1. John Lennon – Imagine


Tak jak we wpisie o ateistycznych filmach nie miałem wątpliwości co powinno się znaleźć na pierwszym miejscu zestawienia, tak tutaj też się nie wahałem. "Imagine" nie daje nam odpowiedzi, tylko prosi, byśmy ruszyli wyobraźnią i wyobrazili sobie m.in. świat bez religii.

John Lennon, który karierę zrobił w zespole The Beatles, solowo także odnosił niemałe sukcesy. Problem religii poruszał w twórczości nie raz, chociażby w utworze "God", który kończy pięknymi słowami, nadającymi się świetnie na tatuaż dla każdego ateisty: "sen się skończył".

Podsumowanie

Oczywiście wymieniłem mniej niż promil utworów o tematyce racjonalistycznej i ateistycznej, oraz krytycznych wobec religii i idei Boga. Moim celem nie było zresztą tworzenie takiego kompendium, ale zwrócenie uwagi na różne nurty, pokazanie przekroju ciekawych wykonawców (w szczególności polskich) i ich podejścia do tematu.

Ale zapraszam Was serdecznie do rozwinięcia w komentarzach tej listy. Ostatnim razem gdy zaproponowałem Wam filmy ateistyczne, dorzuciliście na prawdę dużo ciekawych propozycji. Jakie znacie jeszcze utwory ateistyczne, które tu się nie znalazły a powinny?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...